Audio-Technica ATH-M20XBT Wireless Over-Ear Headphones (White)
Overview
The ATH-M20xBT over-ear wireless headphones include all the features you want and the audio quality you demand. Inspired by our #1 selling ATH-M20x wired professional studio headphones and featuring powerful 40 mm drivers for enhanced low-frequency performance, the ATH-M20xBT Bluetooth headphones deliver an incredible listening experience with full-range, high-fidelity audio, and enhanced bass.
Key Features
Studio sound you demand
60-Hour battery life
Wired or wireless
The Legendary M-Series
Built-in microphone and buttons for easy control of calls, music playback and volume/mute
Low latency mode for seamless video streaming and gaming
Multipoint pairing allows you to stay connected to two Bluetooth devices at once
Over-ear design for excellent sound isolation in loud environments
Includes 1.2m cable for optional wired connection
Specifications
Headphones
Type: Closed-back dynamic
Driver: 40 mm
Sensitivity: 100 dB/mW
Frequency response: 5 to 32,000 Hz
Impedance: 36 ohms
Microphone
Type: Electret condenser
Polar pattern: Omnidirectional
Sensitivity: -42 dB (1 V/Pa, at 1 kHz)
Frequency response: 50 to 20,000 Hz
Communication specifications
Communication system: Bluetooth version 5.0
Maximum RF output: 10 mW EIRP
Maximum communication range: Line of sight - approx. 10 m (33')
Frequency band: 2.402 GHz to 2.480 GHz
Modulation method: GFSK, Pi/4DQPSK, 8DPSK
Spread spectrum method: FHSS
Compatible Bluetooth profiles: A2DP, AVRCP, HFP, HSP
Support codec: AAC, SBC
Supported content protection method: SCMS-T
Transmission band: 20 to 20,000 Hz
Power supply: DC 3.7 V lithium polymer battery
Charging time: Approx. 4 hours*
Operating time (Continuous music playback): upto 60 hours
Weight: Approx. 216 g
Operating temperature: 5 °C to 40 °C (41 °F to 104 °F)
What's in the box
- USB charging cable (30 cm, USB Type-A / USB Type-C)
- Cable (1.2 m /3.5 mm gold-plated stereo mini-plug
(3 pole/L-shaped))
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
Product image 5
Product image 6
Product image 7
Product image 8
Product image 9
Description
Overview
Key Features
Studio sound you demand
60-Hour battery life
Wired or wireless
The Legendary M-Series
Specifications
Headphones
Type: Closed-back dynamic
Driver: 40 mm
Sensitivity: 100 dB/mW
Impedance: 36 ohms
Microphone
Type: Electret condenser
Polar pattern: Omnidirectional
Communication specifications
Maximum RF output: 10 mW EIRP
Spread spectrum method: FHSS
Support codec: AAC, SBC
Weight: Approx. 216 g
What's in the box
(3 pole/L-shaped))